Freegan’ką nie jestem, ale…podatków nie lubię płacić.

Owoce i Warzywa

Wiejskie życie jest cudowne…

Wychowałam się na wsi, gdzie warzywa, owoce i ogólnie żywność była na wyciągnięcie ręki. Dziadek miał pasiekę, więc był miód. Mieliśmy krowy, więc było mleko. Mieliśmy sad, więc było dużo owoców, z których robiło się przetwory na zimę. Był piękny warzywniak, więc marchew i pietruszkę trzymało się zimą w piwnicy. Na polu rósł hektar ziemniaków, bo jadły je też zwierzęta, a więc i dla nas było ich pod dostatkiem. Na polu rósł szczaw i inne zioła… W kurniku kury znosiły jajka. Podczas żniw trochę zboża zawoziło się do młyna i miało się worek mąki….

Samo się to wszystko nie robiło, wymagało to dużej pracy. Nigdy nie odczułam, aby było to jakaś nie przyjemna praca. Wręcz przeciwnie. Satysfakcja ogromna a plony z niej jeszcze większe.

Choć mam dopiero 32 lata, jak wspominam swoje dzieciństwo to wiem, że wychowałam się w skansenie, bo moi rówieśnicy nie zaznali takiego dzieciństwa, gdzie naprawdę żyło się z tego co było obok, a nie z tego co w sklepie na półce.

Konsumpcjonizm… Więcej, drożej, piękniej… Musisz mieć…

Teraz świat niby ten sam, ale konsumpcjonizm wzrósł tak, że tej machiny nie da się zatrzymać. Są nieliczni, którzy doceniają coś co jest prosto z natury, zrobione własnoręcznie, gdzie ktoś zostawił duszę, a nie tylko masowo wyprodukował.

Obecna konsumpcja zaspokaja potrzeby wtórne, do których zaliczamy pragnienia związane z pożądaniem władzy, prestiżu, dominacji, wpływów i wyższej pozycji społecznej. Chcemy mieć wszystko lepsze, droższe, piękniejsze…aby pokazać się…dążyć do luksusu, który tak naprawdę nikt nie wie czym jest – bo dla mnie to pojęcie względne.

Czym jest luksus?

Luksus
Luksus z przymróżeniem oka.

Czy jest wodą z jeziora? Czy jest wodą ze studni? Czy jest wodą z kranu? Czy może wodą, którą przynosi Ci w złotej filiżance służba domowa? Czy po porostu łyk wody jest dla Ciebie luksusem, gdy jesteś spragniony?

Dla kogoś kto mieszka w dziczy i każdego dnia po wiadro wody chodzi kilka kilometrów,  woda w studni tuż pod domem, jest luksusem. Dla kogoś kto każdego dnia musi wyciągać wiadro wody ze studni, woda z kranu jest luksusem. Dla kogoś kto posiada wodę w kranie, luksusem może być, gdy ktoś mu ją naleje i poda do ręki.

Myślałeś kiedy o tym czym jest dla Ciebie luksus? Czy to nieosiągalna utopia, gdzie wszystko masz i niczego Ci nie brakuje?

Czy dążenie do luksusu to Twój cel w życiu? Czy myślałeś co może się wydarzyć gdybyś go osiągnął?

Może nie jesteśmy myszami, ale daje mi to do myślenia…

Mysia Utopia
Mysia utopia

Bardzo inspirujące wydały mi się badania na myszach, którym stworzono wyjątkowe warunki życia: nieskończone jedzenie i picie, o które nie trzeba walczyć, wolnodostępny materiał do budowy gniazd, eliminacja jakichkolwiek niebezpieczeństw i drapieżników, stała opieka weterynaryjna. Taki mysi raj zbudował amerykański naukowiec Johna B. Calhouna w ramach eksperymentu społecznego, którego wyniki miały szokować przez następne dziesięciolecia, i myślę, że właśnie tak jest.

Nie chcę rozpisywać się Wam dokładniej, bo warto abyście całość eksperymentu przeczytali TU. Chodzi mi o zamysł, ale postaram się Wam szybko przybliżyć to badanie. Kiedy myszy miały już swoją utopie, całość ich życia społecznego podzieliła się na 4 etapy: przystosowania się, gwałtownego rozwoju, stagnacji oraz wymierania. Przeczytajcie sobie dokładnie co się działo w każdym z etapów w dodanym linku, ale ja chciałabym skupić się na ostatnim etapie, gdzie wiele zachowań społecznych zatrzymało się.

Myszy przestały kopulować. Przestały rodzić potomstwo. Przestały walczyć o swoje terytorium. Umiejętność radzenia sobie z nietypowymi bodźcami całkowicie zanikła. Jadły, piły i się lizały aby pięknie wyglądać. Śmierć ostatniej myszy miała miejsce w 1588 dniu, co ostatecznie zakończyło eksperyment Calhouna. Dla niedowiarków doświadczenie było kilkukrotnie powtarzane, dając przy tym zawsze ten sam wynik.

Nie chcę człowieka porównywać do myszy, choć w sumie nie widzę w tym nic złego ;). Wiem, że człowiek jest bardziej skompilkoywanym stworzeniem, nie mniej jednak całość dalej do myślenia. I jest swojego rodzaju przestrogą dla nas, że jeśli pozbawiamy się wszelkich trosk, zagrożeń i wszelkich stresów będziemy dążyć nieuchronnie do degeneracji, rozpadu tego co najpiękniejsze – czyli więzi społecznych.

A jak jest więziami społecznymi?

Dzieci ponoć cieszą się, że nie chodzą do szkoły bo mają super kontakt z równieżniakami przez telefon, sms, FB czy Insta. Nie muszą się nawet z nimi widzieć. Mają ich w telefonie…To długi temat, nie na ten wpis. Ale pisałam już jakiś czas temu do czego prowadzi taka postawa… a do czego nas zaprowadzi okaże się. Życie to jeden wielki eksperyment…

Ja idę swoją ścieżką…

Po ostatnich wydarzeniach związanych z wirusem, z moim poczuciem, że mój rząd mnie trochę oszukał, zaniedbał, że nie mogę na niego liczyć (TU możecie poczytać więcej)… miałam ogromny bunt, że będę szukać sposób na nie płacenie takich wysokich podatków i będę to robić na każdym kroku. (Wiem, że zaraz usłyszę, że to nie obywatelska postawa ect. ale znam swoją wartość i wiem ile dałam od siebie przez lata do skarbu państwa a jak zostałam potraktowana, i wiem, że chętnie płaciłabym wysokie podatki, gdybym wiedziała, że mogę liczyć na wsparcie, teraz wiem, ze to wszystko bujda – przynajmniej w naszym kraju). Ja do niczego nie namawiam, do niczego nie zmuszam. Ja tylko piszę tu swoje odczucia. Więc z góry proszę o darowanie sobie niestosowny komentarzy.

Gdzie kupuję Warzywa i Owoce?

Owoce i Warzywa
Na żywo widać i czuć, że warzywa są doskonałe. Ja mogę pokazać Wam tylko na zdjęciu.

Dziś podzielę się z Wami jak to robię ze świeżymi warzywami i owocami (oczywiście też żywię się suszonymi owocami, nasionami i orzechami – polecam zakupy robić tutaj).

Większość z Was wie, że jestem od prawie 3 lat wegetarianką, więc to moje główne źródło posiłków. Nie mam pola (jeszcze) aby wychodować je sama, więc kupuję je na jarmarku, gdzie bez paragonu, bez setek podatków, pośredników kupuję bardzo smaczne i tanie dary natury.

Przygotowałam dla Was nawet moje zestawienie cen z cenami z sieci sklepów Biedronka na obecną chwilę. Po tym jak wrzuciłam na moje chwilki w social mediach informacje o moich zakupach otrzymałam od Was 52 wiadomości co, gdzie, kiedy?! 😛 Obiecałam, że zbiorę to w całość dla Was i podsumowuje. Dotrzymuję, więc obietnicy i poniżej zestawienie:

Myślę, że daje to do myślenia…

CYTRYNA Cena w sieci sklepów biedronka 7,99 zł/kg my kupiliśmy 7 kg cytryn za 10 zł = w sklepie kosztowałoby: 55,93 zł
BRZOSKWINIA UFO Cena w sieci sklepów biedronka 6,99 zł/kg my kupiliśmy 5 kg ufo 10 zł = w sklepie kosztowałoby 34,95 zł
MANGO Cena w sieci sklepów biedronka 18,90 zł/kg my kupiliśmy 4,5 kg mango 10 zł =  w sklepie kosztowałoby 85,05 zł
AWOKADO Cena w sieci sklepów biedronka 24,90 zł/kg my kupiliśmy 5 kg avocado 30 zł = w sklepie kosztowałoby 124,5 zł
NEKTARYNKA Cena w sieci sklepów biedronka 12,99 zł/kg my kupiliśmy 3,5 kg nektarynki 10 zł = w sklepie kosztowałoby 45,46 zł
OGÓREK SZKLARNIOWY Cena w sieci sklepów biedronka 5,99 zł/kg my kupiliśmy 5,5 kg ogórków 10 zł = w sklepie kosztowałoby 32,95 zł
POMIDOR MALINOWY Cena w sieci sklepów biedronka 9.99 zł/kg my kupiliśmy 5 kg pomidorów 10 zł = w sklepie kosztowałoby 49,95 zł
SZPARAGI Cena w sieci sklepów biedronka 7,99zł/szt. my kupiliśmy 3 sztuki szparagi 10 zł = w sklepie kosztowałoby 23,97 zł

452,76 zł suma…a my za to samo zapłaciliśmy 100 zł !!!

Mango
Mango doskonale dojrzałe jak na Karaibach.

Czemu tak tanio?

To są owoce i warzywa, które w większości są bardzo dojrzałe. (ale nie wszystkie, możesz spokojnie sobie wybrać) Dla mnie ta dojrzałość jest na plus, bo kupić dojrzałe mango czy awokado w sklepie to rarytas, a tu mam po prostu raj. Ponadto są to ostatki z hurtowni, sklepów gdzie ktoś nie kupił czegoś bo jest krzywe (np. cytryny – ludzie wybierają te zawsze pięknie owalne, reszta jest „bleeee” – a są w błędzie bo te „bleeeee” są naprawdę smaczne i nie wszystko w przyrodzie musi być idealnie symetryczne). Nie ma na to narzuconych setki pośredników, podatków… Towar musi zostać sprzedany w ciągu kilku dni, bo jak nie to pójdzie do kosza.

Awokado
Doskonałe, miękkie awokado.

Czy dużo rzeczy jest zepsutych?

Jak w sklepie można trafić na coś co jest zepsute. Ale podczas zakupów możesz sobie swobodnie przebrać. Ja kupuję na skrzynki rzeczy, i spokojnie mogę sobie wybrać i odrzucić ewentualne lekko zepsute rzeczy. Reszta jest naprawdę doskonała – mi było trudno aż w to uwierzyć… ale to prawda. Niektóre rzeczy są bardzo dojrzałe, więc tego samego dnia albo na drugi dzień musze je przerobić – zupa krem, albo sok, ect. Inne są ok, więc dostawa starcza mi na cały tydzień. Dzięki temu zakupy owocowo – warzywne robię raz w tygodniu.

Gdzie odbywają się takie jarmarki?

W różnych miasteczkach ale też dużych miastach. Ja kupuję je w Pułtusku, ale wiem też Ci Panowie stają w inne dni w Wyszkowie, Legionowie, Otwocku, w Warszawie na Olimpii… miejsc jest wiele. I uwierzcie mi, nie ma tam kolejki, nikt się o to nie zabija. Nie każdy odżywia się zdrowo i zależy mu na owocach i warzywach…smutna rzeczywistość, ale właśnie tak jest. Szczerze dla mnie to i dobrze 😛 Będzie więcej dla mnie 😛 Ale dzielę się z Wami tym, abyście i Wy mogli skorzystać. Zależy mi aby ludzie dbali o swoje zdrowie a przy okazji o swój portfel…

Kanapka
Takie cuda zjadam cały tydzień. Mango Lassi i kanapka z awokado i pomidorem malinowym.

Czy miejsce jest sprawdzone?

Mój brat kupuje tam już od lat. Towar zawsze jest inny, nigdy nie wiesz co akurat będzie top. Ale dla kogoś kto jest wegetarianinem, lub zależy mu zdrowym żywieniu, to bez różnicy czy w tym tygodniu będzie jadł melony czy ananasy 😛

A może Ty masz jakieś swoje pomysły jak i gdzie kupować. aby unikać tysiąca podatków?

Podziel się swoimi sposobami!

Mam nadzieje, że mój wpis był dla Ciebie inspiracją i dał Ci do myślenia.

Będzie mi miło jak podzielisz się choć słowem co czujesz po jego przeczytaniu.

Dobrego dnia.

 

5 komentarzy

Dodaj komentarz

Maksymalna wielkość załączanego pliku: 32 MB. Możesz załączać: obrazek, video. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop file here