Gra w szachy to coś więcej niż tylko gra…

Szachy

Dlaczego gra w szachy jest dla mnie taka ważna?

Co kojarzy się Wam z grą w szachy? Współcześnie większość osób pewnie odwołałaby się do popularnego ostatnio serialu „Gambit królowej” na Netflix lub związałaby szachy z nudą albo trudną, logiczną grą.

Dla mnie szachy kojarzą się z moim dziadkiem Tadeuszem, moim rodzinnym domem i godzinami spędzonymi przed szachownicą. Granie w szachy było w naszym domu czymś zupełnie normalnym – grali wszyscy: ja, mój brat, tata i dziadek, sąsiedzi i sąsiadki, którzy odwiedzali dziadka.

Zajęło mi kilka lat, zanim zaczęłam wygrywać z moimi męskimi przeciwnikami :). hahah 🙂 . Gram w szachy od zawsze, odkąd pamiętam. Wyobraźcie sobie, małą, 4-letnią Kamilę siedzącą przed szachownicą. Możliwe, że trudno to sobie wyobrazić, ale tak właśnie było. 🙂

Skąd wzięły się szachy w moim domu?

Chcę Wam opowiedzieć niesamowitą historię mojego dziadka, Tadeusza, o którym już wielokrotnie wcześniej Wam wspomniałam. Za swoją działalność konspiracyjną jako partyzant w Armii Krajowej, spędził pięć lat w więzieniu w Rawiczu. Był to czas dla niego bardzo trudny i bolesny, gdyż tęsknił za wolnością swojego kraju i rodziną. Pół roku siedział sam w izolatce – tam pisał wiersze na murach celi…i opanował tabliczkę mnożenia do liczb 4 cyfrowych!

Jednak to, co robił w celi z innymi współwięźniami przez 4,5 roku (!) było naprawdę wyjątkowe…!  Otóż dziadek nauczył się tam grać w szachy! Ale nie na zwykłych figurkach, takich jakie znamy. W jego celi więźniowie mieli zakaz posiadania przedmiotów, które mogłyby być niebezpieczne. Dlatego, aby móc grać w szachy, sami rzeźbili figury z kawałków miękkiego chleba, które zostawiali z obiadu. (!)

To niesamowite, jak człowiek potrafi przetrwać w trudnych warunkach i jednocześnie rozwijać swoje zainteresowania. Dziadek wykorzystał ten czas, aby uczyć się czegoś nowego i rozwijać swoje umiejętności. Ta historia pokazuje, że szachy są w stanie przetrwać nawet w najtrudniejszych warunkach i dają nadzieję na lepsze jutro…

Do dziś są one dla mnie symbolem pokory, rozwoju i nadziei. Dla mnie to coś więcej niż tylko gra, to synonim wyższej świadomości, chęci pójścia do przodu i powstawania mimo trudności.

Dla mamy 3 dzieci, nauka gry w szachy to nie lada wyzwanie…

Świadomie wprowadziłam szachy jako element mojego życia rodzinnego. Nie ukrywam, że gramy w mniej niż kiedyś, gdyż życie zmienia się, a obowiązków jest coraz więcej. Nie jestem 80-letnim dziadkiem, który mieszka z wnukami i ma cały czas dla nich, ale jestem matką trójki dzieci i przedsiębiorczynią, a to wymaga ode mnie sporo czasu. Niemniej jednak, szachy są wciąż dla nas ważne!

Moje wszystkie dzieci potrafią już grać w szachy. Eli również polubił tę grę i od ponad 3 lat regularnie uczęszcza na zajęcia do trenera szachowego, bierze udział w turniejach i czyta książki z zadaniami szachowymi. Można śmiało stwierdzić, że szachy są dla naszej rodziny ważne!

Ja już pisałam ciut o szachach w moim e-booku o Uważności, który oczywiście Wam serdecznie polecam 🙂 . Uważam, że to właśnie szachy w dużej mierze pozwoliły mi łapać balans w dzieciństwie. Nieświadomie uczyły mnie bycia tu i teraz. Pozwalały na chwilę oddechu, uważności, a wręcz medytacji. Do dziś czuję dług wdzięczności dla swojego ukochanego Dziadka, dzięki któremu mogę z dumą pisać ten tekst. Dziadku: Zawsze jesteś w moim sercu – przesyłam do niebios uściski! <3

Dlaczego o tym piszę?

Chciałabym Was zachęcić do gry w szachy! Może to taka właśnie mała misja, którą wyznaczyłam sobie sama w podzięce dla dziadka, który nauczył mnie tej gry. A dzięki, której tak wzrosłam. Dlatego ją realizuje małymi krokami… Może się przyłączysz?

Być może część z Was już gra, a może część zraziła się do szachów, a może inna część wciąż się wzbrania, myśląc, że „to nie dla mnie”. Naprawdę warto spróbować! Wiem, że w czasie pandemii szachy odżyły, gdyż granie online stało się jeszcze bardziej popularne. Ja osobiście preferuję grę na żywo, gdyż emocje, które towarzyszą intensywnym potyczkom, są bardzo inspirujące i intrygujące. Gorąco polecam!

Szachy
Bracia 🙂

*Dlaczego warto grać w szachy?

Oczywiście, sama moja opinia nie przekona Was, ale istnieje wiele powodów, dla których warto zacząć grać w szachy – a potwierdzają to badania przeprowadzone przez Amerykańskich Badaczy. 🙂 Niemniej jednak, uważam, że nie trzeba badań, aby przekonać się o zaletach szachów. Poniżej wymieniam tylko kilka z argumentów…

Jak gra w szachy wpływa na rozwój umysłowy?

Oczywiście, każdy z nas wie, że szachy to gra, która wymaga głębokiego myślenia, strategii i precyzyjnej koncentracji. Ale czy wiedzieliście, że naukowcy potwierdzili to badaniami? Tak, tak – wiadomo, już pisałam o tym chwile wcześniej 🙂 ! Ale dzięki amerykańskim badaniom, możemy teraz z dumą powiedzieć, że nasze szachowe umiejętności nie tylko przyniosą nam zwycięstwa na planszy, ale także pomogą nam w rozwoju!!! Naszym i naszych dzieci!

Czy gra w szachy może wpłynąć na rozwój wyobraźni i koncentracji?

Naukowcy Groot oraz Krogius opisali progresję rozwoju wyobraźni oraz poprawę zdolności koncentracji u dzieci, które grają aktywnie w szachy dłużej niż kilka miesięcy. Szczególnie dzieci powyżej 7 roku życia. Inny badacz, Diane Hogan, dodaje jeszcze umiejętność porządkowania myśli, lepsze umiejętności w planowaniu oraz poprawę zrozumienia swoich działań i ich konsekwencji.

Czy gra w szachy może zwiększyć iloraz inteligencji dziecka?

Według badań przeprowadzonych w Ameryce Południowej, dzieci, które odbyły 4,5-miesięczne kursy gry w szachy, odnotowały znaczący wzrost IQ. Badanie Murray’a Thompsona z Australii również potwierdza, że ćwiczenia koncentracji i logicznego myślenia, które są niezbędne w grze, przyczyniają się do wzrostu IQ.

Czy nauka gry w szachy może pomóc w rozwoju umiejętności matematycznych?

Badanie przeprowadzone przez Jamesa Smitha i Roberta Cage wykazało, że dzieci, które odbyły 120 godzin nauki szachów, miały znacznie lepsze wyniki testów matematycznych. Nawet po 30-godzinnym kursie nauki gry w szachy wyniki te były zauważalne, o 12% lepsze.

Czy gra w szachy wpływa pozytywnie na zdolności językowe?

Badania wykazały, że grupa dzieci poświęcająca 2 godziny w tygodniu na szachy, odnotowała znaczną poprawę zdolności językowych. Ten efekt wynika ze stymulacji obu półkul mózgowych oraz przepływu informacji między nimi.

Czy gra w szachy może pomóc w rozwijaniu krytycznego myślenia, radzenia sobie z porażką oraz lepszego planowania?

Tak, to kluczowe umiejętności życiowe, które można kształtować u dziecka poprzez grę w szachy. Gra ta uczy, jak radzić sobie z porażką, jak krytycznie myśleć i jak lepiej planować swoje działania. Badania Roberta Fergusona z 1995 roku pokazują, że dzieci uczą się odnoszenia się do swoich błędów w sposób bardziej pozytywny i konstruktywny, właśnie dzięki grze w szachy.

Szukasz dobrego źródła zadań szachowych dla Twojego dziecka? A może chcesz samemu podszkolić swoje umiejętności?

Szachy
Szach Mat

Jeśli szukasz zestawu zadań szachowych dla swojego dziecka, który pomoże mu rozwijać umiejętności i poprawić grę, to polecamy zestaw czterech książek: „Szach mat w jednym ruchu”, „Szach mat w dwóch ruchach”, „Widełki” i „Znajdź najlepsze bicie”. Każda książka zawiera po 100 zadań i 100 odpowiedzi na odwrocie, podzielonych na 4 poziomy trudności. To idealne narzędzie dla młodych szachistów, którzy chcą podnieść swoją grę na wyższy poziom. Nasz 8-letni syn Eliasz z entuzjazmem korzysta z tych książek i jestem przekonana, że Twoje dziecko też pokocha je tak samo jak on!

Jeśli jesteś miłośnikiem szachów albo chcesz nim zostać, czy zarazić szachami swoje dziecko… 🙂 ! , to koniecznie spróbuj szachów magnetycznych! Dzięki nim unikniesz frustracji związanej z przypadkowym spadnięciem figurki w trudno dostępne miejsce. Co więcej, dzięki ich praktycznym rozmiarom, możesz zabrać je ze sobą wszędzie – na pociąg, samolot czy nawet do samochodu. W ten sposób szachy będą towarzyszyły Ci w każdej sytuacji. Serio: nie wahaj się i wybierzcie najbardziej ergonomiczne (lubię to słowo 😉 ) rozwiązanie – szachy magnetyczne! Tu podsyłam Wam nasze szachy magnetyczne ku inspiracji. 

Daj znać czy zachęciłam Cię do szachów?

Albo może ciut zainteresowałam ?

Pochwal się w social mediach, jak mój tekst zmotywował Cię do szachów! Będzie mi bardzo miło!

* część wiedzy merytorycznej pochodzi z portalu dziecisawazne.pl 

1 Komentarz

Dodaj komentarz

Maksymalna wielkość załączanego pliku: 32 MB. Możesz załączać: obrazek, video. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop file here