Co się dzieje kiedy cała Polska skazana jest na Edukację Domową…?

Edukacja Domowa

Dziś o Edukacji domowej, o której już myślę od kilku lat – nawet zdarzyło mi się przeczytać o niej kilka książek, posłuchać tego i owego. Ale zawsze, gdy do tej pory mówiłam o ED swoim znajomym to najczęściej łapali się za głowie mówiąc, że „chyba zmysły postradałam bo ile można być z własnymi dziećmi i jeszcze je uczyć?!”.

Nie ukrywam, że nie zebrałam się jeszcze na odwagę aby moje dzieci były w ED, gdyż chodzą do publicznego przedszkola – powodów jest wiele, ale to nie o tym dziś – plusy i minusy są wszędzie – wciąż jestem w poszukiwaniu złotego środka, jednak chętnie się z Wami nimi kiedyś podzielę.

Teraz jest taki jeden mały szczegół, że akurat nie chodzą do przedszkola i cały kraj jest na edukacji domowej, więc wszyscy mamy to wyzwanie przed sobą !
Nie jestem w tym sama, cała Polska, Europa, a nawet świat mierzy się z Edukacją domową.
Nawet mnie to trochę cieszy, bo mogę spróbować choć namiastki tego o czym czytałam – ale warunki są wyjątkowe, więc trudno je odnieść do realnej codziennej sytuacji (chodzi mi tu o brak możliwości wyjazdów, zajęć, czy sam stres spowodowany brakiem pracy i samej obecności wirusa, który mimo wszystko zagraża naszemu zdrowiu i naszym bliskim…).

Ale tu i teraz chciałabym się nad tym unieść i działać. Oczywiście wiem, że wszystkie dzieci układają teraz tylko puzzle, grają w planszówki, szachy, malują farbami, robią rzeczy z plasteliny, czytają książki, no i oczywiście spędzają godziny na spacerach w lesie totalnie bez internetu…???
Teraz dzieci przecież nie oglądają telewizji, netfilxa, nie grają w gry na telefonie czy tablecie albo nie oglądają dwudziestej bajki na YouTobe.?

Oczywiście żartuje sobie kochani, mam nadzieje, że macie poczucie humoru i wiecie, że szukanie złotego środka jest trudne kiedy człowiek chce w tym wszystkim choć trochę spędzić czasu samemu z sobą, zrobić obiad, sprzątnąć czy popracować.

Moje dzieci są jeszcze malutkie i temat gier jest im obcy <narazie> ale każdy wie, że internet jest otchłanią, która wciąga i trzeba być ostrożnym. Tym bardziej w dobie XXI wieku, gdzie problem uzależniania od szeroko pojętego internetu i gier jest ogromny. Myślę, że warto szukać rozwiązań w całej tej sytuacji i zdroworozsądkowego podejścia.

Dlatego poszukałam w sieci wartościowych linków, które może umilą Wasz czas jak i Waszym dzieciom. Czegoś się dowiecie, albo Wasze dzieci się dowiedzą, a Wy napijecie się spokojnie kawy w samotności

W jednym zdaniu opisałam Wam każdy z linków, poklikajcie, zobaczcie sami. Jak macie jakieś swoje fajne linki to zostawicie w komentarzu tak, aby inni mogli też skorzystać.

?Podajcie dalej w świat moje podsumowanie jeśli czujecie, że coś jest wartościowe – bo w tym wyjątkowym czasie musimy sobie pomagać i wspierać się na różnych poziomach.
A Edukacja Publiczna, którą akurat nasz rząd nam zapewnił na ten czas stawia wiele do życzenia, choć jak deklarują wszystko jest w najlepszym porządku i na wszystko są przygotowani, to wiem, że przygotwać muszę się sama i Edukacja Domowa jest tu jak widać u podstaw  <nie wchodzę w politykę, gruby temat?>.
Po prostu działam

Aby więc nie zwariować, a czegoś się dowiedzieć to podsyłam:

Po pierwsze polecam obejrzeć z dziećmi krótki filmik, który w bardzo prosty sposób tłumaczy co się dzieje teraz na świecie i pozwolić dzieciom zrozumieć dlaczego nie chodzą do przedszkola/szkoły: https://youtu.be/H0mx90NbvuM

Dla najmłodszych (0-3 lata) Gordonki: https://www.facebook.com/events/2348418015376093/

Każdego dnia o 10.00 zajęcia online dla dzieci Pozytywny Poranek dla Dzieci z Free Mind Of Child (4-12 lat). Pełne twórczego i kreatywnego myślenia. Sprawdźcie sami. https://www.facebook.com/events/s/pozytywny-poranek-z-free-mind-/645275126302347/

Możecie z dziećmi iść do ZOO każdego dnia o 14.00 jest transmisja online: https://www.facebook.com/events/144317193603238/

No i oczywiście możecie iść do Teatru: https://www.facebook.com/events/1540933049406130/

Możecie iść z dziećmi do Muzeum (każde muzeum ma swoje możności, więc sprawdzajcie), ja jak zawsze polecam moją kochaną Zachęta Narodowa Galeria Sztuki / Zachęta National Gallery of Art:
https://www.facebook.com/events/560007187975186/

Możecie z dziećmi pójść do Opery i zobaczyć, też balet. Polecam szczególnie tym co kochają Pippi Långstrump: https://www.arte.tv/…/pippi-laangstrump-w-operze-helsinsk…/…

Jeśli Wasze dzieci interesują się programowaniem to warto zajrzeć tu: https://www.facebook.com/wowschoolpolska/posts/2574119602860835

Ci co lubią eksperymenty fizyczne i chemiczne polecam: https://www.facebook.com/przecinekikropka.empik/videos/2640790179537255/
oraz
Wirtualny Spacer po Centrum Nauki Kopernik – wiem, że pracują nad tym. https://www.facebook.com/CentrumNaukiKopernik/

Też trochę ruchu, więc:
Joga online: https://www.facebook.com/events/196375001692080/
Taniec online dla dzieci: https://www.facebook.com/events/651119968982062/
Tańcz w swoim domu disco:
https://www.facebook.com/events/198562814922036/
Rozgrzewka w domu z dziećmi:
https://www.youtube.com/watch?v=F6zMZgnxfvI

Szukajcie pod #dzikiwdomu na Facebooku inspiracji dla Waszych dzieci. Nie ma ich końca…! Akcja zorganizowana przez Fun Kids. Brawo!

Oczywiście moim wybawieniem są audiobooki i na codzień korzystam z Storytel, ale wiem, że empik przygotował 60 dni za darmo swoich audiobooków, więc może warto skorzystać:
https://news.empik.com/89232-empik-premium-na-60-dni-za-dar…

Coś co możecie robić niezależnie od godziny to nauka matematyki i nie tylko (bardzo fajna Platforma dla dzieci od zerówki do 6 klasy):
http://www.matzoo.pl/…

Tu podsyłam Wam cenne linki dla rodziców, którzy mają starsze dzieci i szukają stricte edukacji, są zebrane w jednym miejscu różne możliwości:

https://www.juniorowo.pl/szkola-zamknieta-jak-dzieci-moga…/…

oraz

https://www.facebook.com/montessorimountainschools/posts/2777238279060019

Warto zaglądać też na Fundacja Wspierania Rozwoju Dziecka, gdzie każdego dnia ktoś coś podpowiada co warto zrobić.

Są i działania Rządu (kiedy publikowałam ten post, nie było ich jeszcze), ale polecam też Wam zajrzeć tu: https://www.gov.pl/web/zdalnelekcje…

I Aby było coś dla nas dorosłych i aby było można się rozwijać podsyłam Wam cenny link 52 darmowych kursów online po polsku, gdzie może znajdziecie coś dla siebie:
??? https://lifegeek.pl/darmowe-kursy-online-po-polsku/…

Jak ktoś z Was doczytałam, aż tu to dziękuję !
Post nie jest sponsorowany, nikt mi nie płaci za polecanie tego co wyżej, robię to dla Was i dla siebie aby wspólnie działać w tym wyjątkowym czasie

Jeśli skorzystacie z czegoś to dajcie znać. Będzie mi miło, że moja praca nie poszła w las

Oczywiście oglądajcie też nasze filmiki Mimello Artyści do Usług!, które wraz z Michał Niewiadomski Mim tworzymy dla Was po nocach, aby dać Wam choć trochę radości  !

???Miłego czasu w lesie, miłego czasu na kwarantannie tym co są i miłego czasu przed komputerem !

 

 

1 Komentarz

Dodaj komentarz

Maksymalna wielkość załączanego pliku: 32 MB. Możesz załączać: obrazek, video. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop file here