Dziś chcę się z Wami podzielić kilkoma sprawdzonymi miejscami na Podkarpaciu. Do tej pory ten rejon wydawał mi się na końcu świata. Nie ukrywam, że pierwszy raz odwiedziłam go osobiście. I naprawdę było warto, z pewnością tam wrócę! Jeszcze tysiące rzeczy do zobaczenia i odkrycia! Poniżej przedstawiam Wam kilka miejscówek, w których byłam wraz z dziećmi, i które według mnie są warte polecenia.
Swoją podróż zaczęliśmy od odwiedzin Sandomierza, który co prawda nie leży jeszcze na Podkarpaciu, ale jest bramą wjazdową w to województwo. I był dla nas najlepszym przystankiem na odpoczynek w trakcie podróży.
Początek drogi…
Sandomierz to urokliwe miasto nad Wisłą, które przyciąga swoimi kamienicami, nastrojem i malowniczym położeniem. Choć słynie obecnie najbardziej z tego, że nagrywany jest tam bardzo popularny serial „Ojciec Mateusz”. Powstało nawet muzeum z tej okazji. A co więcej, lokalni sprzedawcy na straganach szczycą się zdjęciami wraz z aktorami serialu, że również brali udział w nagraniach jakiś odcinków. Oczywiście jak ktoś nie jest wkręcony w serialową bajkę, znajdzie tu dla siebie wiele innych atrakcji. My zajechaliśmy tu na obiad i kawę. I było warto, bo picie kawy w tak urokliwym miejscu, jest samą przyjemnością!
Naszym kolejnym przystankiem był Rzeszów, który przywitał nasz wodną mgiełką miejską! Mogliśmy się ochłodzić podczas bardzo upalnego dnia! Ale idąc dalej przestawiam Wam wyjątkowe miejsca do odwiedzenia:
Fabryka Czekolady Mirosława Pelczar w Korczynie.
Aż trudno uwierzyć, ale w małej miejscowości o nazwie Korczyna na Podkarpaciu powstała wyjątkowa pijalnia czekolady w stylu starej fabryki czekolady. Stworzył ją Mirosław Pelczar – kilkukrotny mistrz Polski w Cukiernictwie. Cukiernik postanowił stworzyć coś, co w Polsce wciąż jest rzadkością, czyli prawdziwą czekoladę ręcznie robioną. I udało mu się osiągnąć cel. W środku znajduje się najwyższa w Polsce ściana płynnej czekolady oraz cały wystrój rzeczywiście przypomina atmosferę jak z filmu Charlie i fabryka czekolady.
Nie jest to miejsce dla osób na diecie 😉 My skusiliśmy się na lody czekoladowe, płynną gorzką czekoladę oraz tabliczkę czekolady z orzechami. Słodko bardzo! Ale chyba najlepsze było to, że ktoś z sercem, i z pasją stworzył to miejsce. Warto przyjechać, aby przekonać się na żywo! Można również wciąć udział w warsztatach robienia czekolady! Ja bardzo ubolewam, że nasz Warszawski Wedel jeszcze na to nie wpadł i nie udostępnia choć rąbka swojej fabryki ku uciesze każdego! Ale kto wie, może kiedyś to się zmieni 😉
Galeria samochodów bajkowych, filmowych i wyścigowych.
Korczyna zadziwiła nas też swoją galerią samochodów. Może nie ma ich tam wielu, ale fakt, że każdy z nich jest na chodzie i można na żywo zobaczyć auto z filmu batman czy innej kreskówki dziecięcej na najmłodszych -robi wrażenie. Ja nie jestem fanką aut, nie będę tego ukrywać. Ale radość moich synów i córy, że można wsiąść do amerykańskiego wozu strażackiego czy policyjnego – bezcenna. Galeria znajduje się w wielki namiocie w centrum tej miejscowości. Pan, który sprzedawał nam bilet z wielką pasją opowiadał o każdym z samochodów dodając podczas rozmowy kilka ciekawych anegdot. Polecam, więc to miejsce dla osób zakochanych w autach!
Zamek Kamieniec
Wiele osób z Was wie, że lubimy zwiedzać zamki. Mają one jakąś niezwykła energię. Lata historii. I zawsze monumentalne wielkości, które dają do myślenia, że już tyle wieków temu człowiek był w stanie zbudować samemu takie rzeczy. Tym razem chcę Wam polecić Zamek Kamieniec, który zaintrygował mnie nie salą tortur jaką możecie tam zobaczyć, ale faktem, że właśnie tam mieszkały dwie rodziny, które póżniej zainspirowały Aleksandrę Fredro do napisania sztuki „Zemsta”. Ponadto ruiny zamku Kamieniec koło Krosna słyną także z tego, że niekiedy nawiedza je tajemnicza postać Małej Pani. Jak głosi legenda – to dwórka ostatniej wojewodziny kamienieckiej. Jej niewielką postać, odzianą w zieloną renesansową suknię, widywano już przed wojną, na dziedzińcu górnego zamku. A szczęśliwcy mogą ją spotkać także i dziś; najczęściej tuż po zachodzie słońca. Podobno czasem słychać też jej śmiech. My jej nie spotkaliśmy, ale może Wam się uda? 🙂
Centrum dziedzictwa szkła
Jak Krosno to oczywiście szkło! I okazało się, że znajduje się tam na wyciągniecie ręki centrum dziedzictwa szkła. Najważniejszymi atrakcjami Centrum są interaktywne pokazy produkcji i zdobienia szkła, w których turyści mogą brać czynny udział. My mieliśmy okazję wybijać osobiście pieczęć na szklanej rozgrzanej do czerwoności monecie.
W piwnicach oraz w sali wystaw czasowych można zapoznać się z ekspozycjami prezentującymi zarówno szkło artystyczne, wykonane przez najlepszych polskich twórców, oraz użytkowe – wspaniałe przykłady najwyższego kunsztu wzornictwa użytkowego. Choć w moim odczuciu prace są jakieś smutne, tak jak było było czuć w nich schyłek zawodu hutnika. Czuć to, że powoli maszyny zastępują pracę rąk.
Może to moje osobiste i subiektywne zdanie, ale po za tym, że miejsce było bardzo ciekawe i można było mnóstwo się dowiedzieć to czuć było ciężką atmosferę unoszącą się w powietrzu. Może to właśnie fakt, o którym napisałam chwilę temu, że praca hutnika już trafia do muzeum… Ludzie tu byli smutni, hutnicy poza skupieniem mieli jakiś smutek w oczach. Co w sumie odzwierciedla obraz, który wisi na wejściu w galerii…musicie przyjechać, aby to zobaczyć i przy okazji wesprzeć ten wyjątkowy i zarazem artystyczny zawód hutnika.
Najstarsza kopalnia ropy naftowej na świecie
Kopalnia ropy naftowej w Bóbrce jest zabytkiem techniki obrazującym początek i rozwój wydobycia jednego z najważniejszych surowców naturalnych ostatnich stu lat. Według obecnej wiedzy, Bóbrka jako jedyne miejsce na świecie łączy dziewiętnastowieczne tradycje wydobywcze z wymaganiami współczesnego górnictwa naftowego. Na terenie historycznej kopalni pochodzącej sprzed 160 lat nadal funkcjonuje przedsiębiorstwo naftowe, które eksploatuje ropę dla celów przemysłowych zarówno z nowych, jak i z pierwszych odwiertów.
Nie będę ukrywać, że ropa naftowa nie jest czymś czym ja się interesuje, jednak ten surowiec bardzo zaciekawił mojego Michała, który chciał na własne oczy zobaczyć, że my Polacy byliśmy pionierami w tej bajce.
Na terenie kopalni znajduje się kilkaście skansenowych domów, w których dochodzi do projekcji wizualnej przez hologramy i opowiadana historia powstania kopalni. To bardzo ułatwia zwiedzanie z dzieckiem 😉 Bo jednak ożywająca ściana lub manekin robi wrażenie, nawet na mnie 🙂
10 grudnia 2018 r. na uroczystej gali zorganizowanej przez Kancelarię Prezydenta RP w Teatrze Narodowym, Bóbrka- najstarsza kopalnia ropy naftowej otrzymała tytuł Pomnika Historii. A obecnie stara się o wpis na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Może przekona Was ten fakt do odwiedzin tego miejsca.
Zamek w Krasiczynie
Kolejny zamek na naszej liście to Krasiczyn. Zamek wybudowany w stylu renesansowo-manierycznym, pierwotnie zbudowany na przełomie XVI i XVII w. Budowę zamku rozpoczął Stanisław Krasicki. Charakterystyczne dla niego są 4 odmienne wieże narożne: Boska, Papieska, Królewska i Szlachecka. Zamek jest otoczony parkiem oraz oczkiem wodnym, po którym można pospacerować lub zorganizować sobie rodzinny piknik. Od 20 kwietnia 2018 roku nosi statu Pomnika Historii.
Cztery odmienne od siebie wieże rzeczywiście robią wrażenie. A szczególnie ich monumentalność. Z tego co wiem, na terenie zamku odbywają się nawet kolonie w Stylu Harrego Pottera. 🙂 Więc to miejsce polecane również dla zakochanych w Hogward’zie. Moje serce skradło – gdyż uwielbiam wielkie zamki. Może w poprzednich wcieleniach byłam księżniczką ;).
Nie tylko Podkarpacie…
Oczywiście odwiedzając Podkarpacie byliśmy też na tamie nad Soliną, Przemyślu, Dulki i wielu innych urokliwych miejscach (w tym rejonie Polskie znajduje się mnóstwo winnic! musicie to zobaczyć sami). Na koniec naszej podróży ruszyliśmy w kierunku Lublina międzyczasie odwiedzając Zamość, Zwierzyniec, Szczebrzeszyn oraz przepiękne Polskie Roztocze. Ale to już historia na oddzielny post 🙂
Jeśli choć trochę mogłam inspirować Cię do Polskich Wakacji na Podkarpaciu to bardzo mi miło 🙂
Ja już opracowuje Plan jak tu wrócić i zobaczyć setki innych miejsc! Może Ty polecisz mi jakieś?
Ja obiecuje, że będę się dzielić swoimi :*
Dzięki za ten wpis. Uwielbiam te okolice,a nie wszystkie te atrakcje znam. Na kolejny wyjazd polecam jeszcze Sanok i skansen.
Miło mi 🙂 Polecam się ! I z pewnością będzie Sanok w przyszłości 🙂