Po moim ostatnim wrzuceniu informacji, że suszymy i jemy forsycję dostałam od Was mnóstwo wiadomości z pytaniem:
Po co? Na co? Z czym? I dlaczego?
Już odpowiadam na te pytania:
Dlaczego forsycja?
Forsycja po za tym, że to piękny żółty krzew, który po zimie nastraja nas pozytywnie i cieszy nasze oczy swoim urokliwym wyglądem, to ma bardzo liczne zdrowotne właściwości! Ale za nim Wam o nich napiszę to zapytam wprost: Czy jest ktoś z Was kto nie zachwyca się tą słoneczną, wiosenną żółcią tego krzewu? Ja uwielbiam go! Mam widok z okna właśnie na ten krzew!
Wracając zaś do właściwości zdrowotnych tego pięknego krzewu to:
- Kwiaty forsycji są cennym surowcem leczniczym, ponieważ posiadają dużą zawartość flawonoidów, lignanów i saponin. Wiem, że te nazwy mogą brzmieć zbyt naukowo, ale niżej tłumaczę co to znaczy… 🙂
- Kwiaty posiadają rutynę, która jest flawonoidem, wykazującym działanie przeciwutleniające oraz wzmacniające naczynia krwionośne. Pomaga:
- neutralizować szkodliwe działanie wolnych rodników,
- zapobiega przedwczesnemu starzeniu skóry
- chroni nasz organizm przed chorobami,
- co więcej rutyna wspomaga działanie witaminy C, które w połączeniu idealnie sprawdzają się, np. w leczeniu przeziębień i infekcji.
- W kwiatach forsycji występują także kwercetyny, które mają działanie przeciwalergiczne (spowalniają wydzielanie histaminy) i przeciwzapalne.
Dlatego jak widzisz – właściwości jest całe mnóstwo! I co ciekawe są na wyciągniecie ręki 😉 !
Jak można te właściwości wykorzystać w kuchni?
- Już teraz możesz iść do ogrodu i narwać kwiatów forsycji i dodać do wiosennej sałatki! Tak – dobrze rozumiesz – możesz jeść kwiaty na surowo! Mają delikatny słodko-gorzki smak. A danie dzięki nim wygląda bardzo wyśmienicie i dystyngowanie. Spróbujcie już teraz!
- Ja forsycję suszę, aby móc robić ziołowe napary. To co najpiękniejsze to listki kwiatów, które są ususzone w odpowiednich warunkach (ja używam suszarki, jak widać na zdjęciu) zachowują piękny żółty kolor! Cieszy to każde kulinarne oko <3 !
- W internecie znajdziecie też przepisy na nalewki i inne kąpielowe właściwości.
Dlatego nie czekaj i spróbuj sama! Bo krzewy niebawem przekwitną…
Zachowaj choć jedne słoiczek żółtych płatków na zimowe wieczory.
Powodzenia!