Czy warto rozmawiać o inwestycjach, pieniądzach, nieruchomościach…?

Inwestycje

Wywiad…

Wczoraj miałam przyjemność udzielać wywiadu Agnieszka Piesto, która wraz z mężem Daniel Piesto tworzą miejsce w sieci Państwo Piesto na temat inwestowania, pieniędzy i nieruchomości.

Z ich kanału dowiecie się: Jak inwestować w nieruchomości, oraz jak na nich zarabiać?

Choć kojarzę się Wam w określony sposób to…

Choć ja jako Matka Polka Bizneswoman, zazwyczaj kojarzę się Wam z dziećmi, kolorami i szalonymi pomysłami, to temat przedsiębiorczości, pomysłów na biznes i zainteresowania nieruchomościami nigdy nie był mi obcy. Zawsze traktowałam to jako przygodę i nowe możliwości.

Chętnie opowiedziałabym Wam historię, jak to ja jako dziecko handlowałam miodem, potem sprzedawałam srebrną biżuterię i oczywiście kosmetyki Avon, ale to może kiedyś indziej… :p

Krótka historia o edukacji w kwestii inwestycji w nieruchomości…

Dziś chciałam opowiedzieć Wam krótką historię o marzeniach, kiedy nie mając nic chcieliśmy wraz z mężem zainwestować w nieruchomości, a na początek mieć swoją. ????

My jako studenci, goli ale weseli (do dziś nam to zostało ????) zachłysnęliśmy się książką „Pomysł do wynajęciaSławka Muturi. Gdzie przeczytaliśmy kilkanaście historii, jak zacząć inwestować w nieruchomości od zera. Pamiętam ogromną ekscytację tą książką.

Tak się złożyło, że mieliśmy ją przy sobie lecąc do Australii, gdzie poznaliśmy Adam Murcha (o Adamie to ja kiedyś może napiszę Wam więcej – jest na liście moich HERO), który opowiedział nam Australian Dream o wynajmie mieszkań w Perth. Że niezależnie, gdzie jesteś na świecie to są konkretne modele zachowań, które działają na całym świecie. Zawsze ktoś gdzieś chce mieszkać, i musi mieć dach nad głową. Nie trzeba mieszkać w Australii.

Potem poznałam właśnie Agnieszkę Piesto. Też w zabawnych okolicznościach, bo przyszłam na wykład kobiety, która miała opowiadać o nieruchomościach (tak już wtedy nie będąc jeszcze mamą miałam w sobie solidarność jajników i wolałam słuchać kobiet w danych tematach, niż tylko wszędobylskich mężczyzn – a szczególnie w rynku nieruchomości ????).

Było to podczas chyba pierwszego spotkania Szpilki po godzinach – organizowanych przez Alicja Orthwein. Ala pozdrówka dla Ciebie! <3

Siedziałam na publiczności czekając na wykład i wreszcie lekko zniecierpliwiona zapytałam siedzącej obok szczupłej blondynki, czy wie kiedy wreszcie będzie owy wykład. Okazało się, że zapytałam właśnie Agnieszkę Piesto, która miała prowadzić tą prelekcje. Tak zaczęła się nasza znajomość. Aga weszła na mini scenę i mówiła z niej o nieruchomościach często zerkając na moją osobę bo wiedziała, że przyszłam tam właśnie specjalnie na jej wystąpienie.

Potem nasze drogi połączyły się na Uczelnia Asbiro, gdzie Mój mąż Michał studiował, ale również obie dołączyłyśmy do grona wykładowców Asbiro. ????

Decyzja…

Wtedy po lekturze książki, rozmowach z Adamem mieszkającym i inwestującym w Australii i wykładzie Agnieszki zdecydowaliśmy z mężem, że warto zaryzykować i zainwestować w nieruchomości. Choć świat mówił, że to nie możliwe, znaleźli się ludzie, który otworzyli nam oczy na różne możliwości.

Kredyt choć brzmi dla wielu przerażająco – może być ogromną pętlą na szyi, ale może być również pomocnym narzędziem, którym należy inteligentnie zarządzać. My też tak zrobiliśmy. Może nie jesteśmy rekinami biznesu???? i nie inwestujemy agresywnie – daleko nam do tego✌. Ale z otwartym umysłem patrzymy na możliwości.

A szczególnie teraz kiedy przyszły czasy Pandemii i świat na chwilę stanął, wiem, że decyzje podjęte w przeszłości, wiele lat temu, dają plony dopiero teraz, a część da też dopiero za wiele lat, ale są alternatywą i zabezpieczeniem na lata i szczególnie „na czarne godziny”.

My zaryzykowaliśmy! Nie żałuję. Wiem, że nie jest to dla każdego. Potrzeba odrobinę szaleństwa, szczęścia i chłodnego podejścia do tematu. Ale warto!

Edukacja finansowa to wciąż pięta Achillesowa w szkołach…

Choć w Polsce temat pieniędzy i inwestowania to wciąż temat tabu – a szczególnie wśród kobiet, to wyznaję zasadę, że nie można go bagatelizować, a wciąż o nim mówić! I szczerze chciałabym, aby w szkołach podczas lekcji przedsiębiorczości uczyć podstaw zarządzania pieniędzy i inwestycji, niż faktów z historii politycznej np. „Plan Balcerowicza – program reform gospodarczo-ustrojowych, mających na celu odejście od gospodarki scentralizowanej i przejście do gospodarki rynkowej, którego realizacja rozpoczęła się 1 stycznia 1990 roku” – tego ja się uczyłam w swoim liceum na lekcjach przedsiębiorczości…. u Pana Celmera (pozdrawiam ciepło mojego nauczyciela 🙂

???? I czy ta wiedza coś mi dała współcześnie? Nie…????‍♀️
???? Czy ktoś mnie uczył w szkole o zarządzaniu pieniędzmi i inwestowaniu? Nie…????‍♀️

Z ogromnym szacunkiem, do Pana Balcerowicza – zupełnie nie umniejszam jego zasług, chodzi mi o wiedzę, która jest przekazywana na konkretnych przedmiotach. O suchych faktach, bez analizy, bez przykładów, tylko regułki… A samymi regułkami nic nie mogę zmienić w życiu i dać odzwierciedlenia nimi w życiu codziennym. (Nawet grając w Grę planszową Monopoly można dużo się nauczyć…)

Coś co towarzyszy nam każdego dnia, a jednak to wciąż temat odstawiany na bok lub temat tabu…

A tak się składa, że z pieniędzmi mamy do czynienia każdego dnia. Dlatego nie bójcie się pytać, rozmawiać o pieniądzach, inwestycjach, dokształcać się w tym temacie. Uczcie też tego swoje dzieci. Tak, aby samostanowiły o sobie i czuły niezależność.

No to dziś się rozpisałam, ale liczę, że dałam Wam do myślenia i będzie to dla Was inspiracja do zainteresowania się tematem.

????Świetnie jeśli Wy podzielicie się swoimi odczuciami co do pieniędzy, inwestycji, a nawet edukacji w tym temacie.

 

Dobrego dnia dla Was pozdrawiam Was z kanapy, która dziś jest moim biurem!????

Potem będę ćwiczyć jogę, bo musze się rozruszać po siedzeniu na pupie 😛

Dodaj komentarz

Maksymalna wielkość załączanego pliku: 32 MB. Możesz załączać: obrazek, video. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop file here